> Blog > Jak dobierać szalunki do zapotrzebowań budowlanych?

Jak dobierać szalunki do zapotrzebowań budowlanych?


Szalunki to rodzaj sprzętu, który stosuje się na placu budowy do wykonywania elementów żelbetonowych konstrukcji budowlanych. Mają one charakter tymczasowy i pomocniczy. Gdyby nie one, wykonanie fundamentów, ścian, stropów czy schodów byłoby bardzo trudne i czasochłonne. Szalunki zapewniają bowiem konstrukcji stabilność w trakcie betonowania, dlatego też odgrywają kluczową rolę w procesie budowy.

Właściwy szalunek na właściwym miejscu

W trakcie wykonywania konstrukcji żelbetowej budynku liczy się nie tylko sam fakt korzystania z szalunków, lecz także odpowiedni dobór tych elementów względem zapotrzebowania. Fakt istnienia szalunków dostosowanych do konkretnych części budynku – ścian, fundamentów, stropów – świadczy o tym, że elementy te nie mają uniwersalnego charakteru. Do każdego zadania musi być więc dobrana odpowiednia odmiana szalunków. Stąd, aby dobrze dobrać szalunki na plac budowy, konieczne jest wykonanie projektu szalunkowego na podstawie dokumentacji budowlanej.

Dobór odpowiedniego typu szalunku jest kluczowy. Każdy szalunek, oprócz tego, że dostosowany jest do konkretnych części konstrukcji budynku, charakteryzuje się specyficznymi właściwościami technicznymi. Analizę należy rozpocząć od sprawdzenia harmonogramu prac budowlanych, ilości dostępnych brygad budowlanych, a następnie parametrów, jakimi charakteryzują się wznoszone przez nas części budynku. Ważna jest między innymi ich wysokość, masa oraz długość. Dopiero kiedy dokładnie pozna się już zakładane właściwości konstrukcji, jaką chce się wznieść, można dobrać do nich odpowiedni szalunek. Dlatego też każdorazowo podczas budowy powinno się wykonać szczegółowy projekt, w którym zostaną zawarte informacje odnośnie każdej części budynku. W przypadku braku pogłębionej analizy potrzeb może się okazać, że dostarczone szalunki nie spełniają swojego celu i nie przyspieszają prac żelbetowych.

Wróć

^ do góry