Firma > Blog > Do czego wykorzystuje się rusztowania ramowe?
Istnieje wiele rusztowań budowlanych, których używanie zwiększa bezpieczeństwo wykonywania robót, wpływa na przyspieszenie czasu ich realizacji. Mogą być one wykorzystywane do prac remontowych i konserwacyjnych. Specjalnym rodzajem konstrukcji pomocniczych są rusztowania ramowe. Do czego służą?
Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja stosowana na budowie celem zwiększenia bezpieczeństwa i tempa pracy wykonywania różnego rodzaju prac na budowie. Złożona jest z pionowych i poziomych słupów, na których układa się pomosty, zwykle wykonanych z metalu. Ważne jest, aby były to obiekty skonstruowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, dlatego tak ważne jest, aby stosować zgodnie z prawem rusztowania pochodzące z pewnego źródła, które udokumentowane jest stosownym certyfikatem bezpieczeństwa.
Rusztowanie ramowe powstaje w wyniku połączenia płaskich ram wykonanych z prefabrykatów. Stabilność całej konstrukcji zapewniają pomosty oraz poziome i ukośne stężenia, które są przymocowane do ramy przy użyciu uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybki ich montaż i demontaż. Jako jedne z nielicznych umożliwiają zmianę szerokości ram jeśli chodzi o szerokość stanowiska roboczego.
Ten rodzaj konstrukcji pomocniczych pomocny będzie do takich robót jak tynkowanie, malowanie, docieplenia, ciężkie prace typu: murowanie, a w wersji o szerokości pomostu 1,09 m — pozwalają na magazynowanie materiałów niezbędnych do prowadzenia tego typu prac. Dodatkowym obszarem zastosowań rusztowań ramowych są prace przy budowie scenie, platform podsufitowych, konstrukcji wsporcze, nośne w przypadku montażu reklam, regałów, kamer telewizyjnych. Ich zaletą jest duża sztywność poszczególnych elementów, jak również całej konstrukcji oraz wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników.