> Blog > Czym są rusztowania ramowe?

Czym są rusztowania ramowe?


Chyba nikt nie wyobraża sobie obecnie prac budowlanych czy renowacyjnych na wysokościach bez zastosowania solidnych rusztowań. Jednym z najchętniej używanych typów rusztowań są rusztowania ramowe. Czym się one cechują i co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Charakterystyka rusztowań ramowych

Rusztowania ramowe zalicza się do tzw. rusztowań systemowych, które cechują się ułatwionym montażem i demontażem. Dzięki zastosowaniu pomostów i stężeń są wyjątkowo stabilne. Podstawowymi elementami rusztowań ramowych, jak sama nazwa wskazuje, są ramy, które montuje się poprzecznie. Rusztowania ramowe umożliwiają montaż barierek, dzięki czemu zapewniają pracownikom jeszcze większe bezpieczeństwo. Rusztowania ramowe uważa się za uniwersalne, sprawdzają się zarówno w przypadku inwestorów indywidualnych, jak i firm. Mogą one mieć różne rozmiary, dostosowane do parametrów danego obiektu. Każde rusztowanie powinno posiadać Certyfikat Bezpieczeństwa wydany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Wykorzystanie rusztowań ramowych

Rusztowania ramowe świetnie sprawdzają się nie tylko podczas budowy wysokich obiektów, ale również podczas ich ocieplania, tynkowania czy malowania. Często są wykorzystywane podczas renowacji starszych obiektów, a także przy montażu instalacji przemysłowych. Ze względu na ich stosunkowo prostą budowę i szybkość montażu, rusztowania ramowe stosuje się też do budowy scen i trybun na koncertach, imprezach plenerowych i innych eventach. Czasami znajdują zastosowanie przy myciu wyżek położonych okien w danym obiekcie, lub też montażu reklam i świątecznych dekoracji.

Zakup czy wynajem?

Na zakup własnych rusztowań ramowych decydują się zazwyczaj profesjonalne firmy budowlane, remontowe i organizatorzy eventów. Podmioty i osoby prywatne, które korzystają z rusztowań sporadycznie, mogą je też wynająć, co w tym wypadku jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Wróć

^ do góry