> Blog > Czym charakteryzuje się dobra sklejka szalunkowa?

Czym charakteryzuje się dobra sklejka szalunkowa?


Prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie budowy solidnych fundamentów domu bez odpowiedniego szalunku. To właśnie dzięki szalowaniu udaje się nadać mieszance betonowej pożądany kształt i utrzymać ją pod kontrolą. Do budowy szalunków zazwyczaj używa się specjalnych sklejek. Jak poznać, czy dana sklejka dobrze sprawdzi się w tej roli? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Cechy dobrej sklejki szalunkowej

Sklejki od różnych producentów mogą różnić się gatunkami zastosowanego do ich produkcji drewna, liczbą warstw, czy metodą klejenia. Za dobrą sklejkę uważa się tę, która jest bardzo odporna na zginanie i uszkodzenia mechaniczne. Solidnej sklejki można używać wielokrotnie, na długo zachowuje ona swoje pierwotne parametry. Warto wiedzieć, że sklejki dostępne są w różnych wersjach – zawsze należy dobrać odpowiedni typ do planowanych prac. Wyróżnia się sklejki szalunkowe suchotrwałe, półodporne i wodoodporne – jak można się domyśleć, to właśnie te ostatnie znajdują najwięcej zastosowań na budowie.

Szalunki – kupić czy wynająć?  

Część inwestorów decyduje się na zakup własnych szalunków. Jak już zostało wspomniane, sklejkę szalunkową dobrej jakości można ponownie wykorzystać, np. przy budowie garażu czy podmurówki do ogrodzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w międzyczasie przechowywać ją pod dachem, a nie na każdej posesji znajdzie się na to miejsce.

Z tego powodu bardzo popularny jest wynajem szalunków. To dobre rozwiązanie również ze względów ekonomicznych. Decydując się na wynajem, warto skorzystać z usług rzetelnej firmy, takiej jak nasza. Szalunki oferowane przez profesjonalistów posiadają niezbędne certyfikaty i atesty, co się przekłada bezpośrednio na bezpieczeństwo ich zastosowania i późniejszą żywotność obiektu budowalnego. Wynajmując szalunek, ma się o wiele większy wybór rozwiązań budowlanych. Można przy okazji skorzystać z doświadczenia wynajmującego i dobrać najlepszy typ szalunku do swojej inwestycji.

Wróć

^ do góry